• Ρεχάγκελ: "Χρειάζομαι παίκτες που είναι καλύτεροι με την μπάλα από ό, τι με ένα μικρόφωνο.".

Ιβάνοβιτς η "Βασίλισσα" του Τόκιο

Ονειρική εβδομάδα στην Ιαπωνία για τη Σέρβα. Η Άννα Ιβάνοβιτς κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της για φέτος με τη νίκη της στον τελικό του Pan Pacific Ocean στην Ιαπωνία.

Η Ιβάνοβιτς ολοκλήρωσε ιδανικά μία εβδομάδα και μία διοργάνωση στην οποία δεν έχασε ούτε σετ, αφού ήταν σε εκπληκτική φόρμα και έπαιξε πολύ όμορφο τένις.

H 27χρονη Σέρβα, μπήκε και στον τελικό από την αρχή δυνατά, με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο σετ με 6-2 games και να δείξει ότι ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει την ευκαιρία του τροπαίου να πάει χαμένη.

Μολονότι η αντίπαλός της την πίεσε στο δεύτερο σετ και οι δύο αντισφαιρίστριες οδηγήθηκαν στο tie break, το Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης επέδειξε ψυχραιμία και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της έπειτα από 1 ώρα και 39 λεπτά αγώνα.

Ενθουσιασμένη, όπως είναι λογικό, για την κατάληξη που είχε ο τελικός με την Καρολίν Βοζνιάκι, παρουσιάστηκε, μετά τη λήξη αυτού, η Άννα Ιβάνοβιτς, η οποία στοχεύει πλέον στο να προσθέσει του χρόνου στη συλλογή τροπαίων της τουλάχιστον ένα ακόμη Grand Slam (το δεύτερο δηλαδή μετά το French Open 2008) και το ενδεχόμενο αυτό να συμβεί στο Australian Open.

«H Καρολίν έκανε ένα σπουδαίο ματς σήμερα. Ήταν πραγματικά πολύ καλή μάχη και υπήρχαν κάποιες δύσκολες στιγμές, ειδικά στο δεύτερο σετ. Προσπάθησα να παίξω κάθε πόντο ξεχωριστά και είμαι πολύ χαρούμενη που τα κατάφερα. Είναι απίστευτο που κατέκτησα τον τίτλο» ήταν τα λόγια της.

Πηγή: | bet365